Maseczki ochronne – kiedy i jakie warto stosować?

Czy maseczka ochronna na twarz powinna znajdować się w każdym domu? W jakich sytuacjach powinniśmy je nosić i czy na pewno zapewnią nam pełnię ochrony? Przyjrzyjmy się nieco tym kwestiom.


Gdzie stosowane są maseczki na twarz?
Przede wszystkim w medycynie, ale praktyka pokazuje, że przydatne mogą się one okazać w każdym domu, zwłaszcza w sezonie chorobowym, gdy nie chcemy zarazić domowników. Powinny być również używane w przestrzeni publicznej w sytuacji, gdy mamy podejrzenia, że zarazimy inne osoby, choć w naszym kraju zwyczaj ten nie jest jeszcze tak powszechny jak w krajach dalekiego wschodu.


Czy maseczki flizelinowe zapewnią 100% bezpieczeństwa?


Tak naprawdę żadne maseczki na twarz nie zagwarantują nam pełni bezpieczeństwa w ochronie antybakteryjnej i wirusowej. Aby mieć całkowitą pewność, oprócz stosowania masek musimy zabezpieczyć również błony śluzowe w naszych oczach, którymi również możemy się zarazić. Oczywiście maseczki w znaczący sposób zmniejszają ryzyko zarażenia się przede wszystkim chorobami przenoszącymi się drogą kropelkową oraz w znacznym stopniu minimalizują ryzyko zarażenia innych osób, jeżeli to my sami jesteśmy nosicielami niebezpiecznych wirusów.


To co w przypadku stosowania maseczek flizelinowych jest najważniejsze, to minimalizacja ryzyka zarażenia innych osób oraz siebie samych. Wygodna w użytkowaniu maseczka stanowi doskonałą barierę mechaniczną dla wielu zanieczyszczeń.


Maseczki ochronne z bawełny – czy warto?


Ostatnie czasy to wzrost masowej produkcji maseczek bawełnianych. Mają one tą przewagę nad maseczkami fizelinowymi, że uszyte mogą być w każdym domu, z powszechnie dostępnego materiału. Oczywiście właściwości bawełny nie dorównują flizelinie medycznej, ale odpowiednio uszyte, kilkuwarstwowe maseczki tego rodzaju również stanowić będą solidne zabezpieczenie przed drobnoustrojami. Taka bariera mechaniczna pozwala na zatrzymanie większości z nich, ale pamiętać musimy, by maseczki takie po każdym użyciu uprać w temperaturze przynajmniej 60 stopni Celsjusza. Dlatego rozsądnie posiadać kilka sztuk i używać ich zamiennie.


Zarówno maseczki flizelinowe jak i kolorowe maseczki ochronne z bawełny znajdziesz w naszym sklepie.

Newsletter

zapisz się i bądź na bieżąco

INFOLINIA: 000 000 000

PN - PT 8:00 - 18:00

X Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.